בישול ראשון בברוזילה! רשמים ומסקנות

בישול ראשון בברוזילה!

או, איך הבנתי שזה שיש מערכת בישול חשמלית לא אומר שלא צריך ללמוד את התהליך.

לצערי אין הרבה תמונות/סרטונים… הייתי עסוק בלהבין את המערכת וללמוד אותה :slight_smile:

אז היום התחיל בזה שרציתי לבשל את המתכון שלקחתי מדיוויד הית’ (עם שינויים קצת שיתאימו אליי) ואחרי התייעצות עם המון אנשים.

המתכון: https://share.brewfather.app/NR8x86zZeGL5XZ
אז מה היה לנו היום?

התחלתי את הניקיון של המערכת (כמו שרותם מביגנס המליץ): PBW בטמפ’ 65 מע"צ, שטיפה עם מים ואז הרצה של סטארסאן.

אחרי הניקיון מילאתי את כל המים למאש (20 ליטר). השתמשתי במים מינרליים של עין גדי כי פה באזור שלי (פ"ת) המים מלאים באבנית אז העדפתי כמה שפחות.

חיממתי אותם לטמפ’ של Strike Water שהייתה 71 מע"צ. למערכת לקח משהו כמו חצי שעה להגיע לטמפ’ הזו כששני גופי החימום עובדים. תוך כדי שאני מעלה את הטמפ’ שמתי לב שלא הכנסתי את ה False Bottom. פשלה. הוצאתי את הסלסלה, ודחפתי את הפולס באטום למטה עם המשוט. לאחר הגעה לטמפ’ כיוונתי את הטמפ’ למאש (66 מע"צ), כיביתי את הגוף חימום של ה - 500w (מסקנה 1) והתחלתי לשפוך את הגרעינים למערכת (מסקנה 2). לאחר שסיימתי לערבב והכל, שמתי את המסננת העליונה, את המאריך לצינור האמצעי (מסקנה 3) והפעלתי את המשאבה. אחרי משהו כמו 10 דקות אני פתאום רואה שגובה פני הנוזל עולה, ואז מתחיל להשאב לצינור הניקוז. כיביתי את המשאבה ובדקתי. מאש סתום. הוצאתי את המסננת העליונה, ערבבתי קצת את הגרעינים, הפעלתי שוב את המשאבה, הפעם כשהיא פחות מרבע פתוחה. ואז התחיל משחק של כיבוי הדלקה של המשאבה כי הנוזל כן הסתנן פשוט לא עד הסוף.

אחרי שעה וקצת, בדקתי את הצפיפות (עם רפרקטומטר) וקיבלתי קריאה של 1.037. 5 נקודות פחות מהמתוכנן. Oh well זה היה צפוי בגלל הבעיה עם המאש הסתום.

הרמתי את הסל והתחלתי את הספארג’. גם כאן, בגלל המאש הסתום לקח לי המון זמן עד שהצלחתי לעשות ספארג’ לכל הנפח שאני צריך.

אחרי הספארג’ כיוונתי את המערכת לרתיחה, הדלקתי את שני גופי החימום ונתתי להם לעבוד. לקח משהו כמו 40 דקות לנפח של 24 ליטר להגיע לרתיחה.

אין כל כך מה לפרט כאן, שמתי את הספיידר (מסקנה 4), שמתי את הכשות שצריך בפנים וזהו, חיכיתי. אחרי הרתיחה, בדקתי על כמה אני מבחינת צפיפות. ראיתי שאני על 1.045, שזה די קרוב למה שהיה צריך להגיע ועדיין היה לי נפח “לבזבז” אז החלטתי להשאיר את המערכת על רתיחה ובינתיים שמתי את הצ’ילר במערכת כדי שיתחיל חיטוי.

אחרי שהשארתי את המערכת ברתיחה לעוד איזה 10 דקות, הצפיפות עלתה ל1.047 והחלטתי שאני סבבה עם זה לגמרי. עצרתי את החימום והתחלתי להזרים מים. בנוסף, הפעלתי את המשאבה שתתחיל לעבוד (גם חיטוי וגם סוג של מערבולת קטנה לטמפ’ אחידה). סה"כ התאדו משהו כמו 4 ליטר (אולי טיפה פחות)

בהתחלה, המים הרותחים די הלכו לביוב. בשאר המים התחלתי לנקות את הציוד, להכין תמיסות חיטוי ותמיסת PBW שתהיה לי לאחר כך.

לקח משהו כמו שעה להוריד טמפ’ מרתיחה ל30 מע"צ (כשטמפ’ מי ברז 26 מע"צ). סביר. (מסקנה 5).

החלטתי שאני סבבה עם זה והעברתי למיכל (המחוטא!!) את הנוזל באמצעות משאבה והשארתי איזה ליטר ליטר וחצי למלאכים, שיהנו. כמובן שבדקתי כל הזמן שהמשאבה לא עובדת על ריק ובגלל זה השארתי כמות כזו.

המיכל נכנס למקרר תסיסה ויאללה… נפגש עוד איזה שבועיים לביקבוק 😉

הניקיון של המערכת אותו דבר כמו שעשיתי בתחילת יום, לוקח משהו כמו שעה ככה שעה וחצי לנקות הכל

אשמח להערות/הארות על התהליך באופן כללי 🙂

מסקנות:

1. בפועל, לאחר חיפוש באינטרנט ראיתי שאנשים ממליצים להשאיר דווקא את הגוף חימום של ה 500w פועל בזמן המאש ולא להפך. עוד לא בדקתי למה, אבדוק בהמשך. מקווה שלא דפקתי שם כלום.

2. בדיעבד, כנראה שלא ערבבתי את הגרעינים כמו שצריך/הוספתי אותם מהר מדי, נוצרו ממש כדורי בצק בתחתית של הסל גרעינים מה שתקע את המאש. חייבים לערבב טוב טוב את הגרעינים. גריין ביל כזה לא אמור לגרום לסתימות של המאש

3. לא חישבתי כנראה את הגובה של הצינור ניקוז כמו שצריך והוא ממש נבלע לי בנוזל אז הייתי צריך ממש להכניס את היד ולהרים את הצינור הזה. לא כיף בכלל (כמובן שבוצע עם כפפות אחרי ניקיון שלהן וכו’). הייתי צריך לשים את הגובה של הצינור איפשהו באזור ה25 ליטר, אולי טיפה יותר. פשוט להוסיף נפח גרעינים לנפח מים ושם בערך לתקוע את הצינור ניקוז.

4. סתם משהו אישי, הספיידר פשוט היה גדול, מאוד. אילתרתי אחיזה יחד עם מגירה קרובה שהייתה לי. לא חובה: לקנות את ההופ ספיידר מקג לנד, שיתאים בדיוק לברוזילה

5. השדרוג הבא יהיה או צ’ילר CFC (למרות שאני פחות אוהב אותו מבחינת ניקיון) או סירקולציה של מי קרח.

נשמע כמו בישול טוב!
לי היו הרבה יותר בעיות בבישול הראשון. בעיקר של הבנה על איך לתכנת את השלבים של הבישול במחשב.
איך באמת ניהלת את הבישול? בשלבים במצב האוטומט או במצב הידני?
עוד חוק אצבע, למערכת לוקח לחמם מים משהו כמו 10 דקות ל10 מעלות, ככה יוצא לי אחרי ספארג’ ב78 מעלות ומאש אאוט ב75 מעלות
אז אני מחשב את התזמונים של המצבין לפי זה.

בגדול נשמע שהלך לך ממש על הכיפאק ושיצאת מעולה משימוש ראשון בציוד חדש. יכול להיות הרבה יותר גרוע.
המלצה שלי במצבים כאלה היא להכין לך צ’ק ליסט כמה שיותר מפורט על כל פעולה שצריך לבצע ולעבוד איתו כמה בישולים.
במערכת שלי שהיא די מורכבת עבדתי עם כזה קרוב לשנה. זה אולי להרגיש כמו דביל כי באמת אני מדבר על לרדת לרזולוציה של מתי לפתות ולסגור איזה ברז, אבל זה עוזר. בזמנו לא עבדתי עם ברופאדר אלא עם בירסמית’ אז עשיתי את זה משולב עם הברו-לוג, לפי המדריך הזה, אבל ממש לא חובה. גם סתם מסמך וורד יעזור.

לעניין המאש אין, פשוט להקפיד טוב טוב שלא נוצרות עוגיות. להוסיף לאט לאט ולערבב טוב טוב תוך כדי. אני מוסיף גריסט ממוצע של קרוב ל-10 קילו במשך משהו כמו 5 דקות אני מעריך.

תתחדש!