flow control אופציות ופתרונות בקרת זרימה

בעקבות פוסט של @grossmaneyal בפייסבוק, שחיפש ברז עם flow control, והעובדה שהברז אינטרטאפ שטבלה של @philusha לא זמין כרגע, חשבתי לרכז לפוסט כמה אופציות לשליטה על זרימה שעומדות לרשותנו כמבשלים.
בפוסט אספר על 3 אופציות שאני מכיר, כשאני בעל נסיון שימוש רק באחת בנתיים: ברז עם ברזון Flow control, תוסף flow control לשאנק ומחבר ball lock לחבית קורני עם flow control מובנה

1. ברז עם ברזון Flow control

יתרונות:

• נוח להרכבה (כמו כל ברז רגיל)
  • נוח לשימוש - הידית של ברזון הפיצוי נגישה וקלה להפעלה
  • לא מאריך את חיבור הברז
  • אלגנטי ומרשים (כן כן זה באמת שיקול של אנשים)

חסרונות:

• מוסיף משקל (רלוונטי למזיגה ניידת, במיוחד ישירות מהחבית, ללא ג’וקי)
  • מוסיף מסה טרמית לברז, מה שאומר שעד שהברז יתקרר במזיגה תיווצר עוד קצת הקצפה. הוספה של כ-30% למשקל שבא לידי ביטוי כמבלע טמפ’. ראו סרטון בהמשך.
  • לא מאפשר לעבוד עם קפיץ החזרה מובנה בברז (שסוגר אותו מיד עם עזיבת הידית)

דוגמה למוצר:
עריכה: רכישת ברזי אינטרטאפ כרגע מכאן (באותה חנות גם ברזי נוקהטאפ החדשים):
₪ 80.45 21%OFF | Intertap FC Tap Only (SS Flow Control) (FREE PLASTIC TAP HANDLE INCLUDED)KL01007-update

חיקוי:
https://www.aliexpress.com/item/32978797169.html?spm=a2g0o.detail.1000060.1.5b4176f3OXoHd9&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.146401.0&scm_id=1007.13339.146401.0&scm-url=1007.13339.146401.0&pvid=de840404-35bb-4422-a425-a87523c5eaee

2. תוסף flow control לשאנק

יתרונות:

• זול
  • מאפשר להפוך כל ברז שכבר נמצא לברז עם שליטת זרימה
  • לא מגדיל את רוחב הברז, דבר שעשוי להיות רלוונטי במקרה של ברזים צפופים
  • מאפשר מזיגה ללא הקצפה וללא צינור כלל, כשמוזגים בשטח ישירות מחבית

חסרונות:

• מאריך את הברז מנקודת החיבור
  • מוסיף משקל
  • מוסיף מסה טרמית
  • עשוי לא להיות אוניברסלי - כבר נצפו אי התאמות בין ברזים ושאנקים של חברות שונות בעבר
  • עשוי לא לאפשר עבודה עם קפיץ החזרה (נקודה שלא לגמרי ביררתי עדיין, יש למישהו מושג?)

דוגמה למוצר:

סרטון הדגמה:

3. מחבר ball lock לחבית קורני עם flow control מובנה:

יתרונות:

• זול
  • הופך כל ברז קיים לברז עם שליטת זרימה, ללא שום שינוי חיצוני במערכת - אורך, רוחב בין הברזים וכ"ו
  • נמצא בתוך המקרר כשעובדים עם קגרטור / קיזר ולכן לא מוסיף מסה טרמית
  • מאפשר מזיגה ללא הקצפה וללא צינור כלל, כשמוזגים בשטח ישירות מחבית
  • מאפשר עבודה עם קפיץ סגירה אוטומטית לברז

חסרונות:

• לא נגיש בעבודה עם קגרטור / קיזר (יושב על החבית)
  • קיים רק לחביות בול-לוק (נכון לכתיבת שורות אלה)
  • מוצר חדש יחסית בשוק (נכון לכתיבת שורות אלה) עם מעט נסיון וותק של משתמשים

דוגמה למוצר:
https://www.aliexpress.com/item/32990184576.html?spm=a2g0o.detail.1000014.20.5b4176f3OXoHd9&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.146109.0&scm_id=1007.13338.146109.0&scm-url=1007.13338.146109.0&pvid=d49b9694-7834-4358-bec2-164507c23aaa

סרטון הדגמה והשוואה לברז עם flow control:

אשמח לשמוע את דעתכם על המוצרים ואם יש לכם נסיון (לחיוב או לשלילה) איתם.
מקווה שזה יעזור למצוא אופציות טובות למערכת ולצרכים שלכם.
מכירים עוד אופציות לשליטה על המזיגה?

האם צריך לקחת בחשבון נתון נוסף מלבד אורך השאנק? או שכל הברזים בגודל סטנדרטי?
אשמח להתייעץ בקשר למוצר הבא:

רשום שם G5/8 שאני מניח שמדבר על הקוטר- אבל אני לא יודע מה אני צריך…
תודה מראש :slight_smile:

G5/8 זה סוג המחבר של השאנק (קוטר והברגה).
הוא יחסית אוניברסלי למעט הפתעות פה ושם שפתאום לא מתאים (לפעמים הברגות סיניות, למשל, יכולות לא להתאים). לרוב זה יהיה G5/8 (למיטב ידיעתי) אבל אם לא כתוב במפורש בתיאור המוצר - אפשר לשאול את המוכר אם לא רוצים לקחת צ’אנס.

אין לי מושג למה כתוב על המוצר ששלחת intertap כי הוא ממש לא. נראה כמו סתם ברז בסגנון אירופאי. אישית אני ממליץ על רכישת ברזים עם forward sealing כמו פרליק, אינטרטאפ או החיקוי ששמתי בפוסט, בהתאם להעדפה אישית.
הרבה יותר סניטריים וקלים לתחזוקה, בטח שביחס לברזים האירופאיים האלה עם הצינור…

אחת הסיבות בגינן מחפשים ברזי flowcontrol היא ההקצפה של המזיגה הראשונה.
הברז החדש של חברת KegLand, שמחליף את ה-Intertap, ושמו NUKATAP, נועד לתת מענה לבעיית ההקצפה במזיגה הראשונה, ועוד שדרוגים.
גם הוא יקבל בעתיד גרסת flowcontrol:

NUKATAP בדרך לארץ…

כשיגיע יעבור תיעוד מצולם ויעלה כסקירת מוצר.

מאתגר אותך לשם ההשוואה להשתמש בשני ברזים ממש על אותה בירה, עם מפצל או משהו שיזין את שני הברזים. יתן תמונה מעניינת של הקצפת מזיגה ראשונה.

נו, יש חוו"ד? מרגיש איזה הבדל מהאינטרטאפ?

איך אתה יודע שנוקאטפ יקבל FC?

הוא אומר את זה בסרטון.
הברז כבר מופיע באתר יהיה זמין לרכישה מה-18 ליוני 2020
https://www.kegland.com.au/nukatap-fc-tap-only-stainless-steel.html

יש לי את וסת הזרימה שיושב לפני הברז ומתלבש על האנק ואני לא ממש מוצא אותו נח לתפעול. יש שלב מסויים שלאחר שהוא נפתח מעבר מתחילה דליפה של בירה. אני לא בטוח אם זה פאק ביצור או שלא אמורים לפתוח אותו עד הסוף - כך או אחרת מצאתי משהו דומה ברעיון אבל בביצוע סיכוי טוב שזה טוב יותר. סוג אחר של וסת על שנק.
ההיגיון הבריא שלי אומר שזה אמור לתת פתרון לברזים שאין להם וסת בצורה מיטבית יותר.
לינק למוצר באליאקפרס.

מעניין מי מהם שוקל יותר (כלומר מוסיף יותר מסה טרמית לברז). כמובן שגם הרכיב הזה מאפשר עבודה עם ברזים בעלי קפיץ לסגירה אוטומטית עם כל היתרונות שכתבתי. די מגניב.