גבירותי ורבותי- קימצ'י!

אני מודה- אני אוהב אוכל. מאוד. נפשית, אני ממש שמן. אני גם אוהב לנסות דברים חדשים, ואם זה מותסס- מה טוב.
בקוריאה, אחד המאכלים הנפוצים ביותר הוא קימצ’י- ירקות כבושים במלח, רוטב דגים וצ’ילי. זה מאוד בגדול. הקימצ’י הסטנדרטי מוכן מכרוב סיני אבל הקוריאנים כובשים כמעט כל ירק. למרות שמלח בעצמו יעשה את העבודה, הסוד כאן הוא שימוש ברוטב דגים אסייתי. רוטב דגים, בדומה לרוטב סויה, משמש כמקור למלח במטבח האסייתי, ומיוצר מכבישה של דגי אנשובי במלח ושימוש בנוזל הניגר מהתהליך. עקב כך הרוטב מכיל ריכוז גבוה של בקטריה מועילה (לגוף ולכבישת הקימצ’י) ומתחיל תסיסה מיידית. ברשתות השיווק בארץ ניתן למצוא היום את כל המרכיבים, גם תחת כשרות. כמו כל המזונות המותססים, הקימצ’י נוצר ע"מ לשמר ירקות לתקופות שאין אותם בנמצא, וכמו שאר המותססים, הקימצ’י מועיל לגוף האדם מאחר שהוא פרוביוטי ומכיל אוכלוסיה של בקטריה מועילה. הכבישה מורידה את הPH (מעלה את החומציות) של הירק ובכך יוצרת סביבה עויינת לחיידקים מזיקים.

את המתכון שהכנתי לקחתי מהקישור הזה-

והופתעתי לראות שגם כרוב סיני וגם אגס אסייתי ניתן למצוא ברשתות השיווק המקומיות.לפחות באחת מהן, שבמקרה גם עושה משלוחים ליישוב המבודד שלי.
בקישור תוכלו למצוא את כל התהליך, מבלי שאכביר עליו מילים מעבר לנ"ל.

יש קימצ’י שנכבש במשך שנה ויותר- שלי היה מוכן לאכילה לאחר שתי יממות. מצ"ב תמונות וגרף של ירידת הPH בקימצ’י.

המאמר ממנו נלקח הגרף:
https://www.researchgate.net/figure/Changes-in-pH-of-kimchi-medium-mixture-as-a-function-of-fermentation-time-at-different_fig3_264076448

הכרוב בהשריה במי מלח:

הרכיבים למשרה: משמאל- מחית אגס אסייתי, תפוח ובצל, באמצע- משחה העשויה מרוטב דגים, צ’ילי שום וג’ינג’ר, מימין- בצל ירוק.

התוצר המוגמר:

טעים, מרענן, חריף (במקרה הספציפי הזה) ובריא!

וואו.
הרבה זמן אני רוצה להכין מעט קימצ׳י (כי מעולם לא יצא לי לטעום). לא הגעתי לזה עד עכשיו כי באמת חשבתי שזה אמור לקחת כשנה וככה דברים נדחים…
עדיין מנסה להתרגל לאט לטעם של רוטב דגים, כי בעיני יש לו ממש ריח של כופתאות אוכל לכלבים (שזה לא מפתיע כי למיטב הבנתי אכן מכילות רוטב דגים).

הרטבים שנמכרים בארץ לא מפוסטרים? בטוח שהתסיסה היא לא פשוט מהפלורה שעל הירקות?

האגס האסייתי שמצאת אכן היה אגס אסייתי, או שמא מדובר בתפוח נאשי?

עכשיו כשאני רואה שזה דווקא די פשוט וזריז - אנסה כן למצוא לזה כמה דקות בתקופה הקרובה.

1. כן, הוא מריח רע, אבל משתמשים במעט ממנו.
  2. ייתכן שמפוסטר, אני רוצה להאמין שלא. על הבקבוק לא כתוב כלום. בקישור המצ"ב, בנקודת זמן 2:49 הקריין טוען שאין צורך לפסטר את הרוטב, מאחר שהמלח מסנן את מרבית הבקטריה.
    https://www.youtube.com/watch?v=gul4c7jAagU
  3. האגס נמכר תחת השם אסייתי. ייתכן שהיה נאשי. בכל אופן הוא משמש לתוספת טעם ונוזל לכבישה, אז אני לא יודע מה ההבדל בטעם הסופי. בכל אופן גם אני, עד לפני מספר ימים, מעולם לא טעמתי קימצ’י, כך שאין לי למה להשוות אז אני מבסוט.