סטארסן הורס פלסטיק (?)

אני מאוד אוהב את המוצרים של חברת קגלנד.
קונה המון מהציוד שלי דרך החנות שלהם באליאקספרס.
זה כולל גם מחברי push fit לחיבורים וניתוקים מהירים ומאוד נוחים של צינורות מפריטי ציוד שונים. ספציפית המוצר של קגלנד נקרא Doutight.
בקבוצת המשתמשים של קגלנד בפייסבוק עולים מדי פעם פוסטים על מחברים כאלו ששינו צבע במקרה הטוב או הפכו פריכים ונסדקו והפרקו במקרה הפחות טוב.
הסיבה: סטארסן.
ע"פ הסבר של נציג החברה באחד הפוסטים (שאני לא מוצא כרגע) סוג הפלסטיק ממנו היו מיוצרים המחברים רגיש לרמת חומצה שיש בסטארסן שלא מדולל מספיק. אם מחטאים את המחברים ונותנים לסטארסן להתייבש בהם - ריכוז החומצה עשוי לעלות כשהמים מתאדים.

מזמן, כשנתקלתי בהסבר הזה ניגשתי להסתכל על מבחנה שאני שומר בה סטארסן, וראו: המבחנה עצמה סבבה, אבל המכסה: אכול. וואי וואי.

מה עוד יש לי מפלסטיק שרואה הרבה סטארסן? מנגנוני פריקת הלחץ - PRV - במכסה של חביות קורני, אז ניגשתי לבדוק אחד, וישר הראשון שבדקתי: אכול! וואי וואי…
אז לחביוות הזמנתי פורקי לחץ עשויים נירוסטה, מאלי אקספרס.

ועם מחברי הדואוטייט החלטתי להיות זהיר, ולא לתת לסטארסן להתייבש עליהם. לרסס או לטבול, ולהשתמש מיד כך שהבירה תשטוף את הסטארסן, ולנגב את החוץ.
זה עבד לא רע, עד עכשיו, כשגיליתי שלמרות הזהירות - עדיין מחבר אחד נפח את נשמתו.

ספציפית למחברי ה-MFL האלו יש גם חלופות מנירוסטה, אבל אני משתמש בעוד שלל מחברי דואוטייט, אז חשוב פשוט לזכור שזה יכול לקרות, ולא לשכוח לבדוק את הציוד באופן תדיר.
באותה קבוצת פייסבוק גם עלתה טענה שהפלסטיק הוחלף ומחברים שנרכשים היום אמורים להיות יותר עמידים לבעיה הזו. מקווה שזה נכון.

מעניין.
אני משתמש כבר המון זמן במיכלי פלסטיק שבהם קניתי את הרכז הנוזלי מבירתנו, לבאצ’ים קטנים של תמד בעיקר. תופעה דומה התרחשה גם אצלי- כל כמה זמן הייתי נכנס למחסן ומגלה שאחד המכסים שבתסיסה ‘נקרע’ בחלקו, בדומה מאוד למבחנה שלך. לא הבנתי כ"כ למה זה קורה. סטארסאן נשמע כמו הסבר הגיוני.

מעניין מאיזה פלסטיק הוא עשוי, או יותר נכון - מעניין אילו פלסטיקים רגישים לסטארסן.
המיכלים שאתה מתאר עשויים מ-HDPE, סביר להניח, ולכן עמידים בפני כאלו דברים. נראה שכל מיני סוגים של פלסטיקים אחרים דווקא די רגישים לנושא.
זה מעלה את השאלה האם כדאי להשתמש ביותר מחומר חיטוי אחד, ולחטא כלי פלסטיק ביודופור, למשל. אמנם יצבע אותם באופן מכוער מאוד, אבל לא ייסדקו.
אני יודע על הבעיה הזו כבר תקופה ארוכה, וחיכיתי לפגוש אותה במספר רכיבים שונים לפני שאני כותב.
אני עדיין בגישה של להשתמש בחומר חיטוי אחד, מבחינתי אני מעדיף סטארסן, ופשוט להשתמש בחלקי נירוסטה איפה שאפשר, או בפלסטיק לא רגיש, כמו HDPE.

המיכלים אכן עשויים HDPE, אבל במיכלים אף פעם לא הייתה בעיה. הסדקים החוזרים הם תמיד במכסים, שעליהם לא מצויין שום דבר, כך שכנראה הם עשויים פלסטיק פחות איכותי.
(עוד דבר- המיכלים נשטפים בתירוש זמן קצר אחרי החיטוי, אבל המכסים… לא רואים תירוש בחיים, רק סטארסן)

היודופור לא יעשה בעיות? הוא פחות חומצי?

אני לא יודע אם זה ספציפית עניין החומציות או תגובה ספציפית עם סוג החומר או אחד החומרים המשטחים שבו.
לא ראיתי מעולם דיווח שיודפור גרם לכזה דבר.