צ'ילר פלטות - בעד נגד ולמה בכל זאת אני בעד

כן, זה תמיד.
ככל שהפרש הטמפ׳ גדול יותר - היעילות גבוהה יותר, והולכת ויורדת ככל שההפרש מצטמצם. במובן הזה הגרף שלו יצא ממש קלאסי. אני האמנתי שלהולכת החום יש גם חשיבות גדולה ביותר אבל כנראה שהיא לא גדולה כמו שחשבתי…

זו, אגב, אחת הסיבות שבגינן בקיץ אני משתמש אפילו יותר בנו-צ׳יל.
אע״פ שעכשיו, עם קוויק, לקרר ל-40° זה קל. החלק האיטי הוא תמיד להוריד מ-30°, אם בכלל (אם המים בברז הם ~30° אז לא…)

אני מבצע קירור דו שלבי -

1. עד מתחת ל-60 מעלות כדי למזער איזומרציה לכל התירוש בצורה יחסית יותר מידית (תוך כדי מיקסום קולדברייק) - הצ’ילר מחזיר לסיר ובעצם מתפקד כמעין צ’ילר טבול שנמצא בצד
  2. מעבר נוסף דרך הצ’ילר ואל מיכל התסיסה

טמפ’ התירוש במיכל התסיסה לרוב עולה 1-2 מעלות מעל טמפ’ מי הברז, וכל התהליך הוא די מהיר

מאז שיש משאבה במערכת אני גם עושה ככה. קודם להוריד הכל מתחת לרף איזומרציה ומשם ממשיך.
המהירות משתנה נורא כתלות בטמפ’ המים. בשיא הקיץ זה יכול להיות פי 2 (לפי תחושה) מבחורף.

אני גם קניתי אחד בהתרגשות ומאד התאכזבתי עד כדי הפסקת השימוש בו. פילטר מקדים נראה רעיון טוב.
אמשיך לעקוב אחרי התגובות לשימוש בו.

אגב למי שיש גישה לגרניק קיטור אני יכול להמליץ שזאת שיטה שמנקה ממש טוב את הצילר וכנראה גם מחטאת על הדרך.

הכוונה לצ’ילר פלטות? או לאחד של NB שנידון פה גם?
ממה התאכזבת? יעילות? ניקיון? נוחות?
הקיטור שורד עד היציאה? לא מתקרר? דווקא נשמע כמו רעיון מעניין (לא שיש לי גרניק קיטור בשלוף…)

למה לא תמיד להשתמש בנו צ’יל?

תלוי את מי אתה שואל.
אם תשאל את @shibolet.brewery - נו צ’יל בכל באצ’.
אני לא משתמש בכל בירה, כי אני פחות חובב את השיטה לבירות כשותיות בצד החם (הרבה ווירלפול הופינג למשל). משתמש בזה או לבירות לא כשותיות או לכאלו שמתוכנן להן יותר אפקט בדרייהופ מאשר בלייט הופ.

אני פחות מתחבר לגישה של להכניס תירוש לא רותח לג’ריקן, ולכן אם אני מוריד את טמפ’ התירוש כדי לבצע ווירלפול הופינג, הבירה הזו תמשיך לקירור ותיכנס מיד לתסיסה.
אני גם לא אוהד של הפרקטיקה של הוספת כשות לג’ריקן. יש כאלו שבעד, אבל אני מרגיש שהתוצאות פחות צפויות ופחות נשלטות.

בסופו של דבר - אין “איסור” לפה או לשם, וצריך להשתמש בפרקטיקות בצורה שתהיה לך הכי נוחה ותקל לך על הבישול תוך שמירה על התוצאות הטובות ביותר.

כי לפעמים אתה רוצה לשים בירה בתסיסה עכשיו.

היי פיליפ,
הפילטר פלסטיק הזה שורד את התירוש הרותח שנכנס לצ’ילר עד שהוא מתקרר?

היי ארד,
מאז שפיליפ כתב על הפילטר הזה גם אני התחלתי להשתמש באחד, וגם רועי קריספין דיבר עליו בוובינר גאדג’טים במבשלה הביתית. מומלץ לצפות בכולו, אבל הנה לינק לחלק הספציפי.

בגדול, אם אתה קונה פילטר שעשוי מהחומרים הנכונים, הוא בסדר. אני משתמש בו במהלך המאש, מה שאומר לפחות עד 75 מ"צ, וגם, תלוי בבישול, לפעמים ממקם אותו לפני הצ’ילר בסיום העבודה.
זה הלינק שאני רכשתי ממנו באוג’ 19, אבל עכשיו כשאני נכנס אני לא רואה שמצויין בפירוש שהפלסטיק הוא PC אז אולי שווה לתת מבט על עוד מוכרים או לשלוח הודעה.

היי יוחאי,
תודה על התגובה.
הייתי בוובינר של גאג’טים ואילתורים, היה מעניין מאוד!
קצת מוזר לי החלק הזה של שילוב פלסטיק בתירוש חם/רותח, כשאני יודע שתמיד אתם שמים דגשים על סוגי חומרים המתאימים למזון ולחום.
על המוצר לא כתוב שהוא מותאם למזון ולא מותאם לטמפ’ גבוהה. אז גם אם הוא לא נמס, אולי הוא פולט חומרים לא?
בגדול אני מעוניין לשלב אותו בעת כניסת התירוש לצ’ילר פלטה אבל אני רוצה להבין יותר לעומק אם זה בסדר להשתמש בו ואם כן, למה דווקא בזה ולא באחד אחר?

לכן אני מדגיש את החומרים עצמם.
הרשת - סטיינלס סטיל.
האטם - סיליקון
הפלסטיק (בלינק ששלחתי) - ניילון 66 (טמפ’ התכה קרובה ל-270°).
כשקניתי היה מצויין שהחלק השקוף הוא פוליקרבונט (PC) אבל כרגע אני לא רואה את זה. לכן שווה לבדוק מול היצרן / לחפש אחר.

הבנתי, תודה :slight_smile: