השוואת שמרים נוזליים לבירה אנגלית. West Yorkshire vs wlp 002

כבר תקופה ארוכה אני חופר לחברים, ולכל מי שמוכן להקשיב למעשה. כמה אני אוהב שמרים נוזליים כשזה מגיעה לבירות אנגליות. וכמה שהשמרים היבשים מגיעים כמעט לאן שאני רוצה אבל לא בדיוק…

בכל מקרה. הפעם בחרתי לבדוק השוואתית בין שמרי הבית של מבשלת טימותי טיילור מיורקשייר מול השמרים המוכרים יותר של פולר’ס ולראות האם באמת יש הבדל נתפס או לא.

המתכון בו השתמשתי הוא מתכון של ג’מיל זיינשף לביטר חזקה. בעיקר כי אני אוהב את הטעמים שמאזנים בין המאלטיות והמרירות של הכשות. בישלתי באצ’ של 25 ליטר אותו פיצלתי לשני דליים והתססתי במקביל בשני מקררים על 19 מעלות. עם העלאה הדרגתית ל 21.5 מעלות לקראת סיום התסיסה.
שני הבאצ’ים בוקבקו באותו היום עם סוכר בהתאמה לנפח. אולם ייתכן והתסיסה ב002 המשיכה בתוך הבקבוק מעבר לגרביטי הסופי שנמדד. מעניין לציין שצבע הסטאטרים היה שונה עם שונות ל002 שהיה כהה יותר. אם כי בעת הטעימות השמרים שקעו בצורה שווה בבקבוק ולא מצאתי הבדלים כלשהם בצבע או בצבע ראש הקצף. מעניין.

לאחר גיזוז של שבוע וחצי שני הבאצ’ים קוררו ונשמרו בקירור עד הבדיקה היום.

להלן הרשמים :
Wyeast 1469 west Yorkshire vs. Whitelabs WLP 002

1469- פקק אדום.
ארומה: פירותיות חזקה, אגס בשל, מתיקות מאלטית באף , דבשיות עדינה.
טעם: מרירות מעודנת, מתיקות מאלטית, קרום של טוסט, השמרים האלו נוטים יותר להדגיש את המאלט ויחד עם זאת להשאיר מרירות מורגשת, אך מעט יותר ברקע.

השמרים האלו מייצרים מעט יותר דיאציטיל אשר נשאר בבירה בסיום התסיסה מאשר המקבילים אותם אנחנו מכירים כבר כמו נוטינגהם או 04 היבשים של פרמנטיס. אולם מבחינת תפיסת הטעם שלי, אין בכך פגם בסגנון הזה ולמעשה תחושת החלקלקות נותנת עבורים סוג של “מרכך טעמים” ועוזרת להפוך את הבירה לקלה יותר לשתיה. עם זאת אנשים הרגישים יותר לדיאציטיל עלולים למצוא את התוצאה פחות נקיה.

002 - פקק זהב
ארומה: מתיקות של לתת, טוסט עם דבש, תפוח עץ בשל.
טעם: מרירות מובילה את הטעמים, עם אפטר טייסט מודגש יותר וארוך יותר. פחות דגש על הטעמים המאלטיים. טעמי הכשות חדים יותר והמרירות חדה יותר. בהחלט אני רואה סגנונות כשותיים בהן הכשות תתפוס מקום מרכזי יותר והרקע המאלטי תומך יותר מאשר מוביל.|

סך הכל הבירות יצאו מאוד טובות למעט גיזוז יתר בבאץ’ של ה002 שהוציא את הבירה מאיזון במקצת. יתכן שכאשר הבירה פחות מוגזת ההבדלים במרירות יתמתנו מעט.

ההעדפה האישית שלי נשארה 1469 כאשר מדובר בסגנונות אנגליים. אולם אני בהחלט יכול להבין למה 002 פופולרים כל כך בעולם. בעיקר עקב העובדה שהוא מייצר משמעותית פחות דיאציטיל ובקלות אפשר לאזן את הדגשים על המרירות עם התאמת מתכון ופרופיל מים מתאים.

אם חשבתם לעבור לשמרים נוזליים, או בא לכם לנסות זנים אחרים, אני מקווה שזה ישכנע אתכם להתנסות עוד בעניין.

לפחות עד שיימצא זן קוויק אשר מספק פרופיל אנגלי עם עמידות של ויקינג עתיק יומין.

שמרי היורקשייר של wyeast מייצרים מלכתחילה יותר דיאציטיל, או שהם פחות טובים בלפרק אותו?
אני רואה שעשית מנוחת דיאציטיל לשתי הבירות. למשך כמה זמן?
רמת דיאציטיל במוצר הסופי יכולה בהרבה פעמים להיות בשליטה טובה של המבשל. אני תוהה אם ניתן להוריד אותה ע"י העלאה למנוחת דיאציטיל בטמפ’ מעט גבוהה יותר / לזמן ממושך יותר / מעט הרחפה של השמרים (בכל זאת אלו זנים פלוקולטיבים).
כמובן שזה גם תלוי לאן המבשל מכוון, כך שבמקרה שלך זה לא נחוץ אם אתה נהנה מהתוצאה. התהייה שלי היא במחשבה כללית.

מבחינת קוויק - יש הטוענים שפראמגארדן מתאים לבירות אנגליות. אז התססתי איתם ביטר חזקה. לא התחברתי לתוצאה שהיתה על התפר הבלגי מבחינת האסטרים והמתיקות הנתפסת.
כנראה ש(בנתיים) קוויק הם לא התשובה להכל :stuck_out_tongue:

לגבי היורקשייר, הם במקור בויתו לתסיסה פתוחה ב"ריבועי יורקשייר" מאבן והקרוייזן היה גולש החוצה כחלק מהתהליך של התסיסה. אז יש מצב שעם הרחפה נוספת/ תסיסה עם הרבה יותר חמצן זמין תתקבל תוצאה אחרת.

בנוסף אני בדרך כלל מתסיס ב19 מעלות. לאחרונה קראתי שבגלל שהשמרים האלו מאוד אסטריים גם ככה, אפשר להתסיס בטמפרטורה נמוכה יותר ולאזן את פרופיל המים כדי להרגיע מעט את הטעמים והדיאציטיל. מה שעדיין לא עשיתי.

אנסה פעם הבאה להרחיף ולראות מה קורה יחד העלאת טמפרטורה מוקדם יותר.

מה שמזכיר לי לבנות איי שפינדל. כי אין לי כזה עדיין.

גם לי אין אחד עדיין, אני בנתיים מתעצל / מתרכז בפרוייקטים אחרים ומקווה שעד שאתפנה לזה - ההזמנה הקבוצתית תצא לדרך.

לא הכרתי את ריבועי יורקשייר (מאבן??). אני מנחש שזה די דומה לתסיסות פתוחות אחרות, אבל אחפש. כל יום לומדים…
אבל זה ממש מבקש התנסות בתסיסה פתוחה! (לפחות בתוך מקרר נקי עם משטחים מחוטאים).

כן. המקרר שלי הוא הכל פרט לנקי עם משטחים מחוטאים. צריך לארגן מסיר עובש תעשייתי לטובת העניין. וזמן, לא מצאתי קופסאות של זמן בחנויות . גם זמן נוזלי קשה להשגה :stuck_out_tongue_winking_eye:

אכן הקוביות היו מאבן.

חפש את הפינה על Yorkshire square. אכן מפתיע

זה מגניב מאוד ובאמת נשמע שהשמרים האלו הורגלו לעזרה בהרחפה.
מעניין שלא נתקלתי בזה כשקראתי עליהם לפני כמה שבועות :thinking:
דרך ביתית להשאיר אותם בתרחיף יכולה להיות ע"י הכנסה של אבן הגזה מחוברת לבלון CO2 ולתת פעם ביום איזה פולס של גז כדי שהבועות ירימו אותם ויערבלו את הנוזל. (או פשוט לנדנד את המיכל, אבל זו לא הפעולה הכי הדירה)
מעניין מאוד אם זה ישנה את פרופיל התסיסה שלהם לעומת באצ’ שלא מורחף.

ברולוסופי עשו פעם ניסוי הרחפה של כשות עם סטירפלייט ענק מתחת לקג… זה יכול להיות מעניין. צריך חתיכת מנוע ומגנט כדי לערבל 20 ליטר נוזל עם שמרים שידועים בדביקות שלהם ברגע שהם משתקעים בתחתית… צריך לחשוב על זה קצת.

או לשים על מטלטלת (אם מצליחים להשיג). זה לא חייב להיות באצ’ של 20 ליטר, אז המנוע יכול להיות קטן יותר