#חי_בסרט- בניית מבשלה ממוחשבת- HERMS&CBPI

מאי 2018- החודש בו יצאתי לאור.

אחרי שנה של שיטוט בקבוצות פייסבוק, ערוצי יוטיוב שונים יותר ומשונים פחות, קריאת מאות מאמרים , אחרי שנים של חלום להכין את הבירה שלי החלטתי שזב זמן חשיפה ויצאתי לאור…
עם המון עזרה ממלאכי בירה ישראלים, עם המון רוח של עשייה יצאתי לדרך.
אני הולך לבנות מבשלה משלי.

עכשיו את או אתה יושבים שם וחושבים גם לי בא - איך מתחילים אז התיעוד הבא הוא עבורכם. אתאר פה את כל שלבי התכנון ,הביצוע והתיסכול. את כל תהליך הבחירות וההחלטות בהמון צמתי החלטה קטנים אך קריטיים.

התיעוד הנ"ל בסופו הוא התיעוד שלי, ההחלטות שלי, והבחירות שלי- ניתן ואף רצוי ברוב המקרים לבחור אחרת- לבחור מה מתאים לכם עובד עבורכן וישרת את התשוקה האישית שלכם לתחביב.

כמה נקודות קריטיות לפני שתצללו- המבשלה שלי בנוינה מ 3 סירים ונשלטת על ידי מערכת בקרה ממוחשבת .
היא המבשלה הראשונה שלי אבל היא לא חייבת להיות הראשונה שלכם- ישנן אופציות קומפקטיות יותר ואולי אף יעילות יותר- לי זה התאים.

טוב מספיק חפירות- צוללים.

חי בסרט- שרשור פרויקט.

#חי_בסרט- פרק 1- ההתחלה.

רגע לפני שהתחלתי ( האמת שאלה היו המון רגעים ) שאלתי את עצמי המון שאלות , והטיפ הראשון הכי חשוב שיש לי לתת לכ הוא זה - תשאלו ,תשאךו תשאלו, שנייה לפני שאתם יוצאים לדרך, תשאלו את כולם והכל, תהיו טרחניים, טורדניים וחופרים אבל הכי חשוב שתדעו הכל ולפני שקדחתם את החור הראשון שלכם.

אחרי שעשיתי את החפירה הזו החלטתי כמה החלטות מעצבות לגבי בניית המבשלה שלי באופן ספציפי ולגבי הגישה שלי לתחביב באופן כללי.
מתוך העקרונות האלה תיגזר כל טכניקת הפעולה שלי, פרקטיקות הבישול שלי והתוצר הסופי-

1. בחרתי במערכת שלש לושה סירים- היא מאפשרת לי גמישות בישול שלא מתאפשרת במבשלות מבוססות סיר אחד - יכול לבשל בישול כפול, קירור אפקטיבי, אפשרות לבחינת פרקטיקות מאש שונות, אפשרות לצעדי מאש מורכבים ועוד כהנה וכהנה .

2. המערכת חשמלית- הלכתי על אופצייה חשמלית ולא גז גם משיקולי בטיחות ף גם משיקולי נוחות וגם משיקולי חיסכון אנרגטי.

3. בקרה ממוחשבת- לא ידעתי בתחילת הדרך איך לגשת לנושא הבקרה- ידעתי שזה יהיה עקב האכילס שלי אך למזלי מלאך חיפאי אחד בשם פיליפ ( לא יודע לתייג פה אנשים ) פתח לי צוהר אל עולם הבקרה הממוחשבת והרספברי פיי- ובא לציון בקר.

4. תסיסה מבוקרת- ידעתי מראש שאני לא נכנס לתהליך ללא אפשרות לבקרת טמפרטורת התסיסה

5.גרעינים בלבד- זה נושא קריטי וזו החלטה שהתאימה לי - רציתי מראש להיכנס לעקומת למידה של בישול מגרעינים ולא מרכז - הרציונל שלי היה שעקומת הלמידה שלי תהיה מהירה ואשלוט בבישול כזה בו הגמישות גדולה הרבה יותר טוב יותר ומהר יותר- בישול מרכז היה מראש מבחינתי מוקצה בבחינת חצי מהלך ולא עיסוק שלם .

1. בנייה עצמית- חלק מהעניין שלי בפרוייקט היה עניין הע.ז.ב. - ההחלטה היתה לעשות הכל ( כמעט) לבד. מקידוחי נירוסטה ועד בניית לוח הבקרה, מגריסת הלתת ועד לגידול השמרים.

2. תחביב ולא עסק- לפחות בהתחלה.

אלו היו עקרונות הפתיחה שלי ומפה ניגשתי לביצוע,

הפוסט הבא- בונים עמדת בישול

#חי_בסרט פרק 2 - בניית עמדת בישול

השלב הראשון לא קשור לסירים,לתת או כשות . השלב הראשוני הוא איפה .
כן, עברתם את הלמה ואת האם, קיבלתם אישור מהאישה או הבעל עכשיו זה האיפה.
והאיפה הוא קריטי לתהליך- בישול בירה מצריך מכם כמה דברים קריטיים כשאתם בוחרים מיקום-

1. מים זורמים
    2.מקום לנקות סירים של 50 ליטר .
  2. מקום מוגן מפגעי מזג האוויר
  3. עמדה יציבה - בשיא התהליך י 250 קילו של עומס בטמפרטורות של 80 מעלות על העמדה הזו- חשוב שהיא לא תקרוס.

אני בחרתי לבנות את העמדה שלי משאריות קרשים שהיו לי - אפשר ומומלץ למחזר מפינת הגזם הקרובה- תמיד יהיו שם משטחים
בניתי עמדת עץ רחבה שתאפשר לי להכיל 3 סירים, לוח בקרה, וציוד נלווה.

לקח לי חצי יום לבנות אותה

הפוסט הבא- בחירת סירים!!

#חי_בסרט פרק 3- בחירת סירים

סירים זה תיק. ישנם סירים מוכנים לבישול בירה ( עם ברז וקדח לסנסור מדידת טמפרטורה ) ישנם גם כאלה עם גוף חימום

אני מתוך העקרונות והגישה החלטתי שאני עושה לבד גם מתוך צמצום עלויות אבל בעיקר לסיפוק עצמי.

אני חיפשתי רק נירוסטה ואני לא הולך להיכנס לסירי אלומיניום והאם זה כן בטוח או לא.

מה חשוב בבחירת סיר-

1. גודל - מה גודל הבטצ שאתם מתכננים לייצר - אני הלכתי על 50 ליטר כשבדיעבד הייתי הולך על 100. מ 50 ליטר בסופו של תהליך אני מוציא כ 25-27 ליטר בירה לאחר כל התהליך.

2. עובי וסוג הנירוסטה- ישנם כמה אופציות מבחינת הסירים עצמם ואיכותם- ישנה אופציה של נירוסטה דקה בדרך כלל סירים תוצרת איטליה . אני הלכתי על סירי בישול מוסדיים מנירוסטה עבה .

3. איפה רוכשים- משלוח בינלאומי מתחשב יותר בנפח ופחות במשקל- מה שמעלה מאוד את עלות המשלוח והופך את עניין הזמנת הסירים מחול ללא כדאי. בסופו של דבר את הסירים שלי רכשתי ב "שף דיפו " בשדרות יהודית בתל אביב.
    עלות סיר היא כ 500 ש"ח ללא מכסה, מכסה עולה כ 80 ש"ח.( מכסה זה דדבר חשוב)

הפוסט הבא- הזמנת רכיבים