הלתתה בבית- מומלץ בחום תנסו :)

כל מה שנאמר פה זה מניסיוני האישי בלבד ואם יש טעויות או שאלות מוזמנים בכיף להפנות אותן אליי.
בכדי להתעמק יותר בנושאים התחברתי לקבוצת מלתיתים ביתיים ומקצועיים:
Home and Professional Maltsters
בפייסבוק, שם דרך עמודה של הקבצים אפשר להגיע למדריך להלתתה בבית וגם מדריך לגידול שעורה פירוט על סוגי שעורה שונים וכו’…
בקבוצה יש גם קישור לאתר שנקרא- Brewing Beer the Hard way.
הבן אדם שם מתעסק רבות גם בגידול של שעורה ודגנים אחרים, בהלתתה של דגנים שונים, ולתתים שונים יש לו שם לו"זים בכדי לייצר לתתים שונים מהדרך הגרמנית עד לדרך הבלגית הקנדית וכו’…
דרך האתר הזה: https://www.pashutli.co.il/
משלוח עד הביתה, קצת יקר אבל לצורך הניסוי עשו עבודה טובה והיה להם גם חיטה גם שעורה וגם כוסמין.

הלתתה- אז החלטתי לקנות : שעורה, כוסמין (ספאלט) וחיטה להלתית אותם בבית ולייצר מזה בירה…
למה? בעיקר כדי להכיר את התהליך יותר טוב, להעמיק את הידע שלי בחומר הגלם, להרגיש להריח ולהתנסות
כדאי לזכור שנאבד כ-20% מהמשקל של הגרעינים שהתחלנו איתם.
לפני ההתחלה יש להגיע למסקנה מה הוא אחוז הלחות הנוכחי בשעורה.
לשקול 10 או 100 גרם או כל מידה אחרת נוחה לעבודה וחישוב שאתם מעוניינים- ולוודא שאתם מתחילים עם המשקל הרצוי שלכם.
יש 2- שיטות-1) לקחת 10 או 100 גרם (כמות קבועה וקלה לעבודה וחישוב) לחמם אותה במיקרו על פול פאוור ל-10 דקות- (סכנה שהמיקרו יקפוץ ואם אתם לא סגורים על החום של המיקרו כמוני יש סיכוי גם לגרעינים מתפוצצים-תשמעו פצפוצים כמו פופקורן ויכולים גם להשרף)- לדעתי ולמרות שלא ניסיתי זאת הדרך הפחות אידיאלית.
כמו שאבא שלי אומר" הדרך הארוכה היא הדרך הקצרה" ולכן אם אעשה זאת שוב אבחר בדרך מספר-2.
2) לקחת את אותם 10 או 100 גרם ולשים בתנור ל-3- שעות ב-107 מעלות.
ובעזרת מחשבון- Moisture Calculator w_ formulas.xlsx (29 .5 ק״ב) לקבוע את אחוזי הלחות ההתחלתיים ואז לקבוע מה יהיה המשקל אליו אנחנו רוצים להגיע לאחר הסטיפינג כדי להגיע לאחוזי הלחות הרצויים(לרוב לתתי הבסיס אחוזי הלחות נעים בין 38%-42%)
שלב ראשון- שטיפה של הלתת- מספר פעמים למלא מים על הגרעינים לערבב אותם טוב טוב, להפריד את כל מה שצף עם מסננת היה לי הכי נוח- לחזור על התהליך עד שהמים שיש לנו מעל הגרעינים נקיים וצלולים יחסית (אתם תראו בין השטיפה הראשונית לשטיפה השלישית לערך את ההבדל)

שלב שני- סטיפינג- מורכב משני שלבים- שלב רטוב ושלב יבש.

כרגיל בבישול בירה ובכלל בעולם, יש דעות שונות והכל תלוי במה שרוצים להשיג אני עשיתי ככה-

8 שעות הגרעינים מכוסים במים עד כ-5 ס"מ מעל הגובה שלהם.

8- שעות ללא מים .

כל הזמן הם נשמרו במקרר התסיסות שלי עם בקרת טמפרטורה בין 13-15 מעלות.

בזמן ריקון המים יש לערבב את הגרעינים להכניס להם קצת אוויר

המטרה של השלב היא שהגרעין יספוג מים עד שיכיל כ-38%-42% לחות שוב תלוי במוצר המוגמר שרוצים להגיע אליו. אני רציתי להגיע לגרעיני בסיס בכולם.

לאחר שהגרעינים ספגו מספיק מים ואכן יש בהם 38%-42% לחות, הם עברו לשלב הנביטה- גם נשארו בטמפרטורה של 13-15 מעלות.

ועורבבו בין פעמיים ל-4 פעמים ביום(במהלך הנביטה משתחרר חום ויש צורך לפזר אותו בצורה אחידה ושהחלק התחתון לא יהיה חם מידי)

כל אחד וזמנו שלו בין 2-4 ימים לערך עד שהאקרוספייר גדל לכ-75% מאורך הגרעין.

לאחר שהאקרוספייר הגיע לאורך הנכון הגיע שלב הייבוש והקלייה.

שלב שלישי- ייבוש וקלייה-המטרה של השלב- לייבש את הגרעין לכ-4% לחות ולהפסיק את גדילת הגרעין.
ראיתי במספר מקומות ששמים את הגרעינים/לתת צעיר על מסננת ומאוורר מתחת כדי להוריד קצת את אחוזי הלחות ללא חימום ל-24 שעות- לא עשיתי ככה.
את הייבוש והקלייה עשיתי בתנור(תנור ישן לא אחיד ובתכלס זה החלק בתהליך שביאס אותי שלא הצלחתי לשלוט עליו כמעט בכלל…)
אם יש מייבש מזון זה יכול לעבוד גם לפי מה שהבנתי.
ממליץ בחום תהליך מלמד ומעניין מלא ריחות וטעמים.

הבירה שעשיתי עם זה כרגע בתהליכי תסיסה- הלכתי על איזשהוא מיקס בין כמה סגנונות- שמרי WLP-400 חיטה בלגית.
לתתים-
2.2 ק"ג פילזנר (קנוי)
1.3 ק"ג “פילזנר” ביתי (יצא יותר כהה ויותר מאלטי יותר לכיוון קריסטל בקלייה בינונית)
1.7-חיטה ביתית (כמו הפילזנר)
0.8- כוסמין ביתי (כמו החיטה והפילזנר)
אמארילו למרירותמעלה: ready to kiln spelt.jpg… מעלה: washing barley.jpg…
סנטניאל ואמארילו לקראת סוף הבישול (זרקתי גם 10 גרם טטנאנגר שנשאר לי)
ועוד קצת סנטניאל ואמארילו בדריי הופ.
נחכה ונראה מה ייצא :slight_smile:

ממש מגניב ואני מת לנסות בהזדמנות! שכוייח!

כמה שאלות:
• איך הלתת נראה והרגיש ביחס ללתת קנוי?
• יש משמעות לאור בתהליך? בזמן הנביטה?
• באיזו טמפ׳ ייבשת וקלית בתנור?
• יש ערבוב / הפיכה של הלתת תוך כדי הקליה?
• יש דרך לדעת / לחשב / לבחון מה הכח הדיאסטטי / כח המרה אנזימטי בגרעין בהלתתה ביתית? אם רוצים לעשות באצ׳ ללא לתת קנוי.

וזה עניין של דעה או גישה, אבל אני כנראה הייתי הולך על בירה הכי משעממת עם שמרים מאוד נקיים וללא תוספות כשות מאוחרות, כדי לנסות ולבחון ככל הניתן את התוצאות של הלתת בפני עצמו :wink:

בלתק.
לפני כמה שבועות שמעתי את הפודקאסט של homebrewwing DIY על התלתה ביתית

מומלץ

האזנתי עכשיו לפודקאסט שפיליפ צירף.
הבנתי שאני בבעיה: זה נשמע כמו פרוייקט כיף מאוד ויש לי את הציוד הדרוש.
עכשיו צריך להתאפק כי אין את הזמן…

אז ככה,

• רוב הלתת בסופו של יום עקב חוסר אחידות בתנור יצא עם מרקם וטעם שיותר מזכירים לתת קריסטל מאשר לתת בסיס כמו שרציתי והתכוונתי לעשות וגם בסופו של דבר הבירה יצאה יותר כהה משמעותית ממה שהתכוונתי שתיהיה.
    מבחינת גריסה הכל הלך כרגיל-הריח מהלתת קצת יותר חזק מהריח של הלתת הקנוי אבל כנראה שמשחק פה עניין גם של טריות, ורמות קלייה.
  • אין משמעות לאור ככל הנראה- מבחינת הנביטה היו לי אחוזים נהדרים וזה היה במקרר בשמירת טמפרטורה בין 13-15 מעלות ובאמת אחוזי הנביטה היו מאוד גבוהים בין 90%-95% ולא ראיתי גם בפורום או בשום מקום אחר מישהו נותן התייחסות לנושא האור- גם אני התלבטתי על זה אבל מכיוון שלא ראיתי שום התייחסות הנחתי שזה בסדר לנסות.
  • אתן פה את הלוז שהתכווננתי לעשות לפיו- זה לא מה שהלתת קיבל בגלל שוני בטמפרטורות בין החלק הגבוה לנמוך וחוסר אחידות בפיזור החום בתנור:
    8 שעות ב-50 מעלות צלזיוס- עם דלת התנור פתוחה בכדי לנדף לחות.(רוצים להגיע מכ-45% ל-25%)
    להעלות את הטמפ ל-60-65 מעלות ל-4 שעות.
    קיור- העלות ל76-85מעלות ל-3 שעות (לרוב לתתי הבסיס). ככל שנמשיך בתהליך זה נוכל לקבל לתתים שיותר רחוקים מלתתי הביס למשל ויינה וכו’.
    כשהלחות נמצאת באזור-10% אז יש להתחיל את תהליך הקיור.
    בסופו של התהליך אנחנו רוצים להגיע לכ-4% לחות, אם מגיעים ל6% ומעלה יש להשתמש בלתת יחסית מהר.
    חשוב להוסיף- הציעו לי לעשות את הייבוש הראשוני עם מייבש מזון (אין לי כזה בנמצא), ראיתי בכל מיני מקומות אנשים שמייבשים את הלתת עם מאוורר על מדף סינון למשך כ-24 שעות ורק אז מתחילים בתהליך הקיור- נשמע כמו אחלה רעיון.
    גם תוך כדי זה רעיון טוב לעשות הפיכה/ערבוב של הלתת .
    לגבי הכח הדיאסטטי לא הגעתי לבדוק את זה, אני חושב שהכי טוב זה להתייחס ללתת הזה בתור לתת שמומר פחות טוב ועם כח אנזימטי יחסית נמוך ואז מקסימום להיות מופתעים לטובה…
    ולגבי סוג הבירה אני מסכים איתך- אני קצר בזמן רציתי לעשות “סתם” איזה לאגר מפאת מחסור בזמן וחומרים זמינים הלכתי על סוג של מישמאש של דברים.
    אתמול בדיוק ביקבקתי את הבירה- היא יצאה חומה, המאלטיות שלה בהחלט מורגשת- סיימה על 1.012-16,
    הכשות מורגשת בהחלט ונעימה מאוד- ניתן לה לקבל קצת גיזוז ונחזור לרשמים הסופיים.
    מחכה לשמוע מתי אתה תעשה את זה…!

אשמח מאוד לטעום את התוצאה. נשמע מסקרן מאוד.
מניח שלא אגיע לעשות את זה בקרוב בכוונה, קצת עומס עם דברים נוספים :smile: אבל זה לגמרי נכנס לבאקט ליסט