פרוייקט בהמשכים: בניית משקל חביות

אמ;לק: מוזמנים לעקוב ולהצטרף בניסיון לבנות Plaato Keg ביתי.

מי מכם שיש לו מערכת מזיגה וחיפש פתרונות איך לעקוב אחרי כמות הבירה שנותרה בחבית, ודאי נתקל כבר ב- Plaato Keg.
הפלאאטו הוא ככל הנראה המוצר הטוב בשוק בנקודת זמן זו: מודד את כמות הבירה מבלי לגעת בה, עם משקל מדוייק, ועם ממשק נוח שמאפשר מערב מהאפליקציה ואפילו אינטגרציה עם תוכנות שונות (כמו זו).

במערכת המזיגה שלי הגובה דוחק, הפלאאטו קג יקר, ואני אוהב לנסות להכין לבד כדי לדחוף קדימה את היכולות ולהתנסות בדברים חדשים.
אז החלטתי לנסות לבנות גרסה ביתית.
פניתי ל @amitmegi שאני יודע שכבר התחיל לעשות משהו כזה בעבר, וביצענו העברת מושכות מהנקודה שבה הוא הפסיק.

המערכת מתבססת על 4 סנסורים שנקראים load cell שמחלקים בניהם את המשקל ומדווחים למיקרו-מחשב שעליו צרובה תוכנה חופשית בשם TASMOTA שיודעת להעביר את המידע לערך בק"ג. כל העסק הזה יושב ע"ג שלד, שבמקרה הזה עמית מידל והדפיס בתלת מימד אבל אפשר גם לבנות אפילו מפלטת עץ או קרש חיתוך (כי נראה לי שעדיף לשים במקרר לוח פלסטיק ולא עץ שיתנפח מרטיבות).

היום בשעה טובה התחלתי בבדיקת היתכנות: להרכיב את כל הרכיבים, לצרוב את התוכנה ולראות שבאמת אני מקבל קריאה ואפשר להמשיך:

את ההתקנה ביצעתי לפי המדריך הזה (7 דקות ראשונות):

הקליברציה לא עבדה לי פעם אחר פעם, גם איפוס של המכשיר והתקנה מחדש לא עזרו, עד שהבנתי ששמתי את חיישני המשקל הפוך על המשטח.

עכשיו כשאני רואה שיש באמת עם מה לעבוד, הצעד הבא הוא להתחיל להחליק את הכל.
הקריאה כרגע קצת קופצת, אז צריך לבדוק אם זה בגלל שהשלד המודפס קצת נשבר והוא מתנדנד, כי החיבורים הארעיים שלי לא משהו, גם וגם, או אולי בכלל עניין של הגדרות התוכנה (שינוי רזולוציה? תדירות מדידה?)

אחת הדרכים שבהן אני מתכוון להפוך את הכל למסודר יותר היא לתכנן PCB (מעגל מודפס - Printed Circuit Board) אליו יולחמו כל החלקים. זה גם יאפשר להפעיל את כל העסק על סוללה ולהוסיף גם מד טמפ’ (כי למה לא?), אולי להחליף את המיקרו-מחשב ל-wemos D1 mini, צריך לראות אם הם חליפיים זה לזה.
האם באמת צריך PCB? לא בטוח בכלל, אבל כאמור: אחת המטרות היא לפתח מיומנויות חדשות ומעולם לא תיכננתי PCB, אז תאחלו לי הצלחה.

מצרף את רשימת הרכיבים עד כה:

שאיפות לעתיד הן גם לחבר לעניין מסך כלשהו, באופן חוטי או אלחוטי, וגם להצליח לחבר את זה לרשת ולמשוך את הנתונים לאפליקציה כזו או אחרת (blynk?)

אמשיך לעדכן על התקדמות הפרוייקט בשרשור הזה, אז אם מעניין אתכם אני מציע לסמן פה עוקב.

התקדמות מרעישה!

קודם כל, במהלך היום האחרון ישבתי לתכנן איך להפעיל את כל הצעצוע על סוללה נטענת, והתחלתי לנסות עיצוב של PCB.
להלן התוצאה:

במהלך החיפושים אחרי אחד הרכיבים, גיליתי שבמהלך החודשים האחרונים, אחרי שכבר הפסקתי לחפש, לפחות שני אנשים אחרים כבר עשו את הדרך והפרוייקט תוכנן, בוצע, תועד וקיים ברשת, מה שאומר שזה מקפיץ את הכל לכיוון אחר, וכנראה שאלך בצעדים שלהם.

הראשון, עם מארז מודפס ו-PCB, נותן תוצאה ממש דומה ויזואלית לפלאאטו ומחבר את זה בסוף ל-HomeAssistant (מערכת לניהול בית חכם) שאני לא משתמש בה כרגע, כך שעדיין לא החלטתי אם אשתמש ב-TASMOTA כמו בתכנון המקורי (שבלאו הכי יאפשר לי להתחבר ל-HomeAssistant אח"כ אם ארצה) או במה שהוא מציע.

והנה עוד גרסה מאוד דומה, בגימור קצת מחוספס יותר אבל עם מסך, כדי בכלל לא להיות תלוי בתקשורת אינטרנט. אני עדיין מתחבט אם אני רוצה מסך עבור הפרוייקט או לא:

חתיכת קפיצה קדימה!